fbpx
Çalışma: Pazartesi'den Cuma'ya 09:00-18:00 arası
 PVC Hortum ve PVC Hortum Üreticileri

PVC Hortum ve PVC Hortum Üreticileri

PVC Hortum

PVC Hortum ürünleri emici ve verici olmak üzere önde gelen bu iki tipi başta olmak üzere, pvc hortumları tarım işlerinden bahçe sulamaya kadar çeşitli zirai sektörde kullanılır. PVC Hortumları ek olarak sanayi alanlarında, çeşitli endüstriyel makinalarda, otomobil aksamlarında olmak üzere birçok alanda da kullanılmaktadır. Ayrıca PVC hortumları inşaat ve sanayi alanlarında kullanılan özel tipleri ile çok geniş bir tüketici kitlesine hitap etmektedir.

 

PVC’nin Tarihi

PVC hortumunda hammaddesi olan ve PVC olarak kısaltılan bu malzeme Polivinil klorür olarak bilinmektedir. 19. yüzyılda iki farklı halde kaza eseri keşfedilen PVC, 20. yüzyılın başlarında ise ticari ürünlerde denenmiştir. Lakin katı halde işlem görme zorluklarının yanı sıra polimerin gevrek halde olması bu ticari çabaları durdurmuştur, ta ki 1926’a kadar. Bu yılda PVC, farklı katkı maddeleri ile karıştırıldı ve böylelikle plastik hale getirme metodunun geliştirilmesi ile daha esnek ve daha kolay işlenebilir pvc borular ve pvc hortum malzemeleri ortaya çıkmıştır.

pvc hortum bahçe hortumu
PVC Hortum, Bahçeler için PVC Bahçe Hortumu

PVC nedir?

Polivinil klorür yani PVC’nin oldukça geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Polietilen, polipropilenden ve polimer malzemeleri dünyada en çok üretilen sentetik plastik ürünlerdir.

PVC esnek ve katı formu olmak üzere iki farklı sınıfı vardır;

Ftalat olarak da adlandırılan malzemeleri akışkan hale getiren maddelerin eklenmesiyle yumuşak ve esnek hal halde PVC ürünleri elde edilmektedir. Bahsettiğimiz bu esmek ve yumuşak formdaki PVC ürünleri ise esnek hortum imalatında, elektrik kablosu yalıtımında, ve şişirilebilir ürünler gibi alanlarda kullanılır. Kauçuk yerine de kullanıldığı uygulama alanları da mevcut olan esnek PVC Son 50 yıldır sağlık sektöründe de kullanıma girmiştir.

Bahsettiğimiz esnek formdaki PVC malzemesi ile üretilen PVC hortumları farklı sıvı, gaz ve kimyevi maddelerin aktarılmasında ve emilmesinde kullanılırlar. PVC Hortumlar duruma göre çok katmanlı olabilmektedir. PVC Hortumlar kullanıldıkları alanlara göre farklı tipte ve renkte seçenekleri de bulunabilmektedir.

otomotiv sektörü için pvc hortum
PVC Hortum Otomotiv Sektöründe Kullanımı

PVC Hortumlarının kullanım alanları tarla, bağ, bahçe, ev, sera olmak üzere diğer her türlü sulama işlemlerinin yapıldığı benzer işlerde kullanılır tarla, bağ, bahçe hortumları. Saydığımız ve sayamadığımız bu tür kullanım alanlarında kullanılan PVC Hortumları bahçe hortumları kapsamına girmektedir. Bir diğer kullanım alanı da endüstriyel üretimleri olan endüstriyel hortumlardır. Yangın hortumu, PVC Şeffaf hortum, PVC Şeffaf kalın hortum, PVC Terazi hortumu, Thermo hava hortumu, LPG hortumu, Çamaşır makinesi hortumu ve duş hortumu gibi birçok ürünlerde kullanılan hortum çeşitlerine endüstriyel hortumlar olarak adlandırılmıştır.

Kısaca belirtmek gerekirse PVC hortumlar ev, bağ, bahçe, tarla, sera, sanayi ve inşaat sektöründe sulama ve tahliye işlerinde ve hafif kimyasal maddelerin nakliyesinde kullanılır.

Diğer yandan katı formdaki PVC ise inşaat yapı sektöründe boru ve tesisat malzemelerinden kapı ve pencere profillerine kadar geniş bir platformda ürünleri mevcuttur ve kullanılırlar.

Bu yüzden PVC malzemesi geleneksel yapı malzemelerinden ahşap, beton ve kil malzemelerinin birçok alanda yerini almasının yanında şişelerden banka kartlarına kadar çeşitli sektörlerde bu katı haleki PVC kullanılır.

 

PVC Hortum üretimi

Tamtel Kablo PVC Hortum üreticileri arasında

Tamtel Kablo firması olarak üretim fabrikamızda üretimini yaptığımız polyester iplik ile güçlendirilmiş yumuşak PVC hortumları bahçe sulama, LPG, yangın, otomotiv ve diğer endüstriyel ve tarım alanlarında kullanılmaktadır. PVC Hortum üretimimizi gelişen teknoloji ile kusursuz olarak kaliteli hammadde kullanarak yapmaktayız.

Tamtel Kablo olarak 20 yılı aşkın tecrübemiz ile bünyemizde ürettiğimiz PVC hortumlar yüksek bir kalite olarak her ihtiyaca uygun ürünlerdir.

pvc hortum
PVC Hortum Üretimi

Örgülü PVC Hortum

Örgülü PVC hortumları yapısal olarak basınca dayanıklı olması ve elastik olmasından dolayı yağ, gaz, su, buhar, gaz ve yağ transferler sistemlerinde rahatlıkla kullanılabilmektedirler. Örgülü PVC Hortumlar ile sıvı ve gazların taşınmasının yanında, montajdan kaynaklanan problemlerin giderilmesi, genleşme ve titreşimleri absorbe etmek, yani soğutma gibi işlerde kullanılabilmektedir.

Örgülü PVC hortumların servis ömrü ise pvc hortumundaki ilk sızma başlamasına kadar geçen süre içindeki pvc hortumun tek yönlü hareketi ile yer değiştirmesi sonunda ilk harekete başlamış olduğu noktaya dönme sayısı anlamına gelen toplam yüklemenin, devir sayısına eşit olması ile ölçülür.

Ayrıca bahsettiğimiz bu servis ömrü birçok olasılığa bağlı bir durumdur. Bu olasılıklardan en önemlileri; montaj şartları, sıcaklık, çalışma basıncı, basınç kuvvetleri, hareket açısı, hareket frekansı durumlarıdır.

 

Örgüsüz PVC Hortum

Yüksek ısı direnci, alçak yakıt geçirgenliği ve yüksek derecede esneklik özelliklerine sahip olan örgüsüz pvc hortumları yakıt başta olmak üzere dizel, glikol, yağ ve çeşitli mineral esaslı olan sıvı maddelerinin transferi işlemlerinde kullanılan uygulama alanları vardır.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir