fbpx
Çalışma: Pazartesi'den Cuma'ya 09:00-18:00 arası
 Kablo Gruplama

Kablo Gruplama

Kablo gruplama nedir, ne işe yarar ve nerelerde kullanılır.

Kablo gruplama nedir?

Gelişen teknoloji ile birlikte kabloların kullanım alanları da her geçen gün değişime uğramaktadır. Bu bağlamda kablolar piyasada hem elektrik ve hem de elektronik sektörlerinde olsun sektörün hemen hemen her alanında ihtiyaç duyulmaktadır. Kablolar üretildiklerinden sonra kategorik olarak uygun boyutlara ayrılması gerekmektedir. Bu ayırma işlemine kablo gruplama adı verilir.

kablo gruplama
Kablo Gruplama İşlemi

Yani elektrik, elektronik başta olmak üzere enerji ve telekomünikasyon alanında çok çok önem arz eden bir konuma sahip olan kablo imalatı sonrasında kabloların birbirlerine uygun bir şekildeki ölçü ve ebatlarda çerçevesi içinde kablo gruplama işlemine hazır olması için çok özel olan teknolojik cihazlar yardımı ile uygun boyutlarda kesilirler. Uç açıklığı, soket yerleştirme, terminal çakma, bantlama ve test süreçleri gibi aşamalardan sonra kablo gruplama işlemine hazır hale getirilmiş olunur ve yapılan tüm bu kablo gruplama işleminden sonra kablolar kontrol edilerek işlem tamamlanmış olur.

Kısaca anlatmak gerekirse kablo gruplama, kullanılacak kabloların özelliklerinin belirlenmesi ve belirli ölçülere göre sınıflandırılması işlemine verilen isimdir.

Kablo gruplama işlemini detaylandıracak olursak, kablo üretim fabrikalarında imal edilen kablolar, teknolojik makinalar ile uygun ölçülerde kesilen kablolar üzerinde uç açma ve lehimleme işlemleri üzerinde çalışmak kablo gruplama işlemlerinin sadece ilk aşamalarıdır.

Kablo gruplama işleminin devamında mevcut kabloların uçlarına terminal çakma işlemi gerçekleştirilir ve bu kabloların ölçüleri alınarak kablo gruplama işlemine hazır hale getirilmesinden sonra kablo gruplamanın sonraki aşaması olan soket takma ve bantlama işlemi yapılır.

Kablo gruplama işleminin son aşamasında işleme tabi tutulan bu kabloların çalışıp çalışmadığının kontrol edilmesi için kablolar bir dizi teste tabi tutulurlar. Yapılan bu test işleminden sonra kablo gruplama çalışması tamamlanmış olur.

kablo gruplama
Kablo Gruplama

Unutulmamalıdır ki, eğer üretimi yapılan kablolar kaliteli değilse ve doğru kablo gruplaması işlemi de doğru bir şekilde yapılmamış ise bu kablolar yangın risklerinin artmasına sebebiyet vererek sizleri de hem maddi olarak hem de manevi olarak zarara uğramanıza sebebiyet verirler.

Türkiye’nin en iyi kablo gruplama firmaları arasında olan Tamtel Kablo olarak profesyonel işçilik ile ürettiğimiz kaliteli kablolarımızı sizler için satışa hazır hale getirmekteyiz.

Güvenlik tedbirleri ön planda tutularak son teknoloji makine, ekipman ve alanında uzman çalışanlarımız ile kablo gruplama işlemini sağlamaktayız.

 

Kablo gruplama çalışma prensibini listeleyecek olursak. Kablo gruplama uzmanı kontrolünde sırası ile yapılan işlemler şu şekildedir;

  • Depodan gelen kablolar, kablo kesme makinelerinde ölçülere göre kesilir,
  • Ölçülerine göre kesilen kablolar sonrasında önce uç açma işlemine ve sonrada lehimleme işlemine tabi tutulur,
  • Sonraki aşamada kabloların uçlarına terminal çakma işlemi yapılır,
  • Bu şekilde kablo gruplama işlemine hazır hale getirilen kablolara sırası ile soket takma işlemi ve bantlama işlemi yapılır,
  • Son olarak gruplama yapılan kabloların temassızlık yapıp yapmadığı, çalışıp çalışmadığını kontrol etmek amacıyla test etme işlemine tabi tutulur,
  • Test aşamasından geçen kabloların kablo gruplama işlemi tamamlanmış olur.

 

kablo gruplama
Kablo gruplama örneği

Kablo gruplama ne işe yarar?

Kablolar Türkiye de ve tüm dünya da, başta inşaat ve sanayi sektörü olmak üzere daha birçok sektördeki çalışma alanlarında kullanılan kablolar kaliteli bir şekilde standartlara uygun olarak kullanılabilmesi için kablo gruplama kesinlikle yapılmalıdır. Ayrıca yetkinliği olan profesyonel firmalarca yapılması gereken kablo gruplama işlemi ile kablodan kaynaklanan sıkıntıların önüne geçilerek kablolardan yüksek seviyede fayda elde edilmesi sağlanmış olunur.

 

Doğru bir şekilde kablo gruplama işlemi yapılmayan kablolardan yeterli verim alınamaz. Kablo gruplama vasıtası ile elektrik ve elektronik kullanımı yoğun sektörlerde, üretimden kullanım alanına kadar işlerin bütün sürecinin doğru işlemesini sağlar.

 

 

Kablo Gruplama nerelerde kullanılır?

Müşterilerin ihtiyaçları ve kabloların kullanım yeri dikkate alınması gibi birçok faktör göz önüne alınarak üretimi yapılan kablo gruplama kullanım alanları çok çeşitlidir.

Bu bağlamda telekomünikasyon sektöründen otomotiv sektörüne, beyaz eşya sektöründen küçük ev aletleri sektörüne ve enerji sektörlerinde üretim yapan tüm şirketler için hazır kablo gruplarına yani kablo gruplamaya her zaman ihtiyaç duymaktadırlar.

Kablo gruplama işlemleri daha önceleri manuel olarak yapılıyordu fakat gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde bu işlemler otomatik makineler vasıtası ile hatasız bir şekilde yapılmaktadır.

Tamtel Kablo olarak teknolojiyi yakından takip ederek bünyemize kattığımız tam otomatik makinelerimiz sayesinde kablo kesme, uç açma, terminal çakma ve markalamadan oluşan kablo gruplama yapmaktayız.

 

 

1 Yorumlar

  • kablo gruplama hizmetinde ve özel kablo üretiminde iyi bir destek aldık. teşekkürler

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir